AXEL’22-ը 2022 թվականի հոկտեմբերին մեկնարկած աքսելերացիոն ծրագիր է և ավարտվել է 2023 թվականի փետրվարի 23-ին։ Այն նախատեսված է աջակցել Հայաստանում սոցիալական ձեռնարկությունների աճին և զարգացմանը: Վերջին չորս ամիսների ընթացքում փորձարկված և շուկայում արդեն հայտ ներկայացրած յոթ սոցիալական ձեռնարկություններ փոփոխությունների բերող ճանապարհ են անցել՝ ձեռք բերելով մասնագիտական կապեր, փորձագետների խորհրդատվություն, ձեռներեցության ոլորտում գիտելիքներ և մենթորություն:
Աքսելերացիոն ծրագիրը նախատեսված էր ինտենսիվ վերապատրաստման և մենթորության փորձ ապահովելու համար՝ հնարավորություն տալով մասնակիցներին խթանել իրենց արտադրանքը, ընդլայնել բիզնեսն ու ազդեցությունը և ներգրավել ներդրողների: Ներդրումային պատրաստվածության, ազդեցության չափման, ընդլայնման մոդելների և այլ թեմաների հետ կապված մինչև 10 դասերի, ինչպես նաև կայացած փորձագետների և մասնագետների հետ մինչև 12 ժամ տևողությամբ անհատական մենթորական դասերի միջոցով մասնակիցները կարողացել են ամուր կապեր ստեղծել, կատարելագործել իրենց ներդրումային պատրաստվածությունը և մուտք գործել նոր շուկաներ:
Մենք հպարտությամբ ձեզ ենք ներկայացնում AXEL’22 աքսելերացիոն ծրագրի մասնակից յոթ կազմակերպություններին, որոնցից յուրաքանչյուրն աշխատում է դրական ազդեցություն թողնել հայ համայնքում:
Նախ ISSD (Համայնքների կայուն զարգացման նորարարական լուծումներ) ՀԿ-ն: Այս կազմակերպությունը զբաղվում է նորարարական նախագծերի միջոցով կայուն զարգացման խթանմամբ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են թափոնների կառավարումը, գյուղատնտեսությունը, կրթությունը, բիզնեսը և կանանց հզորացումը: Նրանք գործում են Հայաստանի տարբեր մարզերում 2017 թվականի մարտից և թափոնների պատշաճ կառավարման ու վերամշակման խթանման գործի առաջամարտիկներից են:
Հաջորդը «ԶարՄան»-ն է՝ սոցիալական ձեռնարկություն, որն արտադրում է էկոլոգիապես մաքուր զարգացման խաղեր և խաղալիքներ, այդ թվում՝ «խոսող տետրեր»: Նրանց արտադրանքը նախատեսված է զարգացնելու երեխաների զարգացման տարբեր կողմերը, ինչպիսիք են՝ շարժունակությունը, խոսքը, մաթեմատիկական հմտությունները և այլն։
Մասնակիցներից մեկն էլ TMM Soft-ն է։ Այս սոցիալական ձեռնարկությունը զբաղվում է անձեռոցիկների տուփերի արտադրությամբ, որտեղ ներգրավված են աուտիզմ ունեցող դեռահասներ՝ այդպես նրանց ընձեռելով աշխատանքի հնարավորություն։
«Սորս» հիմնադրամը նույնպես AXEL’22-ի մասնակից է։ Այն օգնում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին դառնալ հասարակության ակտիվ անդամ՝ միաժամանակ պաշտպանելով նրանց իրավունքները և ներգրավելով նրանց ծնողներին տարբեր միջոցառումներում: Հիմնադրամը ստեղծել է կենտրոններ և ծառայություններ՝ այդ երեխաների համար համալիր վերականգնողական թերապիա և հմտությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքներ իրականացնելու համար:
Play It Forward-ը 6-16 տարեկան տղաների և աղջիկների ֆուտբոլային ակումբ է, որն առաջարկում է ժամանցային սպորտ, նոր հմտություններ և թիմային աշխատանք: Բոլոր մարզիչները հավաստագրված են ՈՒԵՖԱ-ի կողմից։ Ակումբից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է GOALS-ի ջանքերին՝ աջակցելու Հայաստանի գյուղական վայրերի կայուն զարգացմանը:
Հայրենիքի զարգացման նախաձեռնություն հիմնադրամն (HDIF) աշխատում է գյուղական վայրերում և խոցելի խմբերի համար կայուն տնտեսական հնարավորություններ նախաձեռնելու, դյուրացնելու և սնուցելու ուղղությամբ: Նրանք նպատակ ունեն ընդլայնել կանանց հնարավորությունները ձեռներեցության ոլորտում կրթության և վերապատրաստման, ինչպես նաև ձեռագործ արտադրանքի հայեցակարգման, ձևավորման և զարգացման միջոցով:
Եվ, վերջապես, «Արեգակ» հացաբուլկեղենը՝ առաջին ներառական և անխոչընդոտ սրճարանը Գյումրիում։ Այստեղ չկան կարողությունների սահմանափակումներ․ բոլորի հետ հավասար աշխատում են նաև հատուկ կարիքներ ունեցող երիտասարդներ և նրանց մայրերը՝ պատրաստելով համեղ խմորեղեն, տորթեր, սենդվիչներ և այլն: Սրճարանը «Կարիտաս Արեգակ» հիմնադրամի նախագիծն է, որը նվիրված է Գյումրիում հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնմանը:
AXEL’22-ի նպատակն է օգնել այս հրաշալի, նպատակասլաց հիմնադիրներին ընդլայնել իրենց ընկերությունները, և ծրագիրն աշխատում է հենց դրան հասնելու համար: Դասընթաների թեմաները մանրակրկիտ ընտրվում են՝ հաշվի առնելով մասնակից ձեռնարկությունների կարիքները, իսկ ծրագրի կողմից տրված հատուկ ոլորտային գիտելիքները նպաստում են մենթորների և դասընթացավարների արժեքավոր ցանցի ստեղծմանը: Մասնակիցների և ոլորտի փորձագետների, ինչպես նաև հենց իրենց՝ մասնակիցների միջև ցանցային հնարավորությունները խթանում են գաղափարների փոխանակումը, հետադարձ կապը և անսպասելի պոտենցիալ հնարավորությունները:
Ավելին, ծրագիրն աջակցում է մասնակիցներին ստեղծելու ազդեցության չափման և կառավարման իրենց համակարգերը՝ կենտրոնանալով հաճախորդների զարգացման միջոցառումների և իրենց արտադրանքն առևտրայնացնելու վրա: Արդյունքում, ամենահաջողակ մասնակիցները հնարավորություն կստանան դիմել Impact Investment Fund (VIA Fund), որը մշակվել է «Համագործակցություն հանուն սոցիալական ազդեցության» ծրագրի շրջանակներում:
AXEL’22 աքսելերացիոն ծրագիրը հաջողություն է ունեցել, և մենք հպարտ ենք, որ մեր դերն ենք ունեցել ազդեցության վրա հիմնված այս բիզնեսների աճի և զարգացման գործում: Մեր աջակցությունը մասնակիցներին կլինի շարունակական, քանի որ նրանք շարունակում են զարմանալի աշխատանք կատարել, մեծացնել բիզնեսն ու ընդլայնել իրենց ազդեցությունը:

The AXEL’22 Acceleration program was launched in October 2022 and has come to a close on February 23, 2023. It was designed to support the growth and development of social enterprises in Armenia. Over the past four months, seven validated and market-proven social enterprises have been part of a transformative journey, gaining access to professional networks, expert consultancy, entrepreneurship knowledge, and mentorship.
The acceleration program was designed to provide an intensive training and mentorship experience, empowering participants to boost their products, scale their businesses and impact, and attract investors. With up to 10 sessions related to Investment Readiness, Impact Measurement, Scaleup models and more, and up to 12 hours of one-on-one mentoring sessions with accomplished experts and practitioners, the participants have been able to establish strong links and connections, improve their investment readiness, and access new markets.
We are proud to introduce you to the seven organizations participating in the AXEL’22 acceleration program, each of them working to make a positive impact in the Armenian community.
First, there’s ISSD (Innovative Solutions for Sustainable Development of Communities) NGO. This organization is dedicated to promoting sustainable development through innovative projects in areas such as waste management, agriculture, education, business, and women’s empowerment. They have been operating in different regions of Armenia since March 2017 and are at the forefront of promoting proper waste management and recycling practices.
Next, there’s ZarMan, a social enterprise that produces environmentally-friendly developmental games and toys, including “talking notebooks.” Their products are designed to enhance different aspects of child development, such as mobility, speech, and math skills, among others.
Another participant is TMM Soft, a social enterprise that focuses on producing napkin boxes with the involvement of autistic teenagers, providing them with employment opportunities.
Source Foundation is also a participant of AXEL’22, working to help children with disabilities become active members of society, while also protecting their rights and engaging their parents in various activities. The foundation has created centers and services to provide comprehensive rehabilitation therapy and skills development activities for these children.
Play It Forward is a soccer club for boys and girls aged 6-16, offering recreational sports, new skills, and teamwork. All of the coaches are UEFA certified, and all proceeds from the club go to supporting GOALS’ sustainability efforts throughout rural Armenia.
Homeland Development Initiative Foundation (HDIF) works to initiate, facilitate, and nurture sustainable economic opportunities in rural areas and for vulnerable groups. They aim to empower women through education and training in entrepreneurship, and through the conceptualization, design, and development of handmade products.
Finally, there’s Aregak Bakery, the first barrier-free and inclusive café in Gyumri. This café employs people of all abilities, including young people with special needs and their mothers, to craft delicious pastries, cakes, sandwiches, and more. The café is a project of the Caritas Aregak Foundation, dedicated to empowering young people with disabilities in Gyumri.
The goal of the AXEL acceleration program is to help these amazing, impact-driven founders scale their companies and the program is working to achieve just that. The workshop topics are carefully selected to cater to the needs of the participating businesses and the exposure to specific industry knowledge provided by the program is leading to a valuable network of mentors and workshop leaders. The networking opportunities among participants and industry experts, as well as among the participants themselves, foster idea sharing, feedback, and unexpected potential opportunities.
Furthermore, the program supports the participants in creating their impact measurement and management systems, focusing on customer development measures, and commercializing their products. As a result, the most successful participants will be eligible to apply to the Impact Investment Fund (VIA Fund) developed within the Collaborate for Impact Project.
The AXEL’22 Acceleration program has been a success and we are proud to have played a role in the growth and development of these impact-driven businesses. We look forward to continuing to support the participants as they continue to do amazing work, scale their businesses, and increase their impact.