Այս տարի Social Impact Award-ը հանդիսանում է ԵՄ ֆինանսավորմամբ «Համագործակցություն հանուն սոցիալական ազդեցության» ծրագրի մի մասը, և իրականացվում է EVPA-ի և Հայաստանում Impact Hub Yerevan-ի հետ համատեղ: Այս տարի Հայաստանն ուներ SIA-ի 9 եզրափակիչ անցած թիմեր, ովքեր պայքարում էին 1500 եվրո մրցանակի համար։
Բոլոր մասնակիցները նաև մրցում էին հեղինակություն և ճանաչում ձեռք բերելու համար, ինչը որոշվում էր Համայնքային վեարկությամբ: Նրանցից յուրաքանչյուրը հրապարակեց տեսահոլովակ՝ մոտ մեկուկես րոպե տևողությամբ, ներկայացնելով իր գաղափարն աշխարհին և այն թիմը, որը հավաքեց ամենաշատ ձայները՝ ճանաչվեց հաղթող: Այս տարի Girlopolis թիմին շնորհվեց Հայաստանի համայնքային քվեարկությամբ հաղթողի կոչումը և տրվեց Impact Hub Yerevan-ի 6-ամսյա անդամակցության հնարավորություն:
«Girlopolis» թիմը, որը կազմված է հիմնադիր Անի Պետրոսյանից և խորհրդի անդամ Լուսինե Թորոսյանից, ցանկանում է իր գաղափարով լուծել SDG 5-ը (հասնել գենդերային հավասարության և հզորացնել բոլոր կանանց և աղջիկներին): Girlopolis-ի հետ նրանք հատուկ թիրախավորում են բիզնեսի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները՝ հույս ունենալով այնտեղ հավասարեցնել կանանց դերը։ Այսպիսով, ի՞նչ է Girlopolis- ը: Առաջին հայացքից այն աղջիկների համար հաքաթոն է, որը խրախուսում է նրանց գաղափարները և լրացուցիչ հմտություններ տրամադրում բիզնեսում և ՏՏ ոլորտում կիրառելու համար:
Այնուամենայնիվ, ավելի ուշադիր ուսումնասիրելով, դուք կարող եք տեսնել ավելին: «Մենք ցանկանում էինք ստեղծել միմյանց աջակցող աղջիկների համայնք»,- անկեղծ հարցազրույցում ասաց հիմնադիր Անի Պետրոսյանը։ «Երբ մի մարդ տեսնում է մյուսի հաջողությունը, դա նրան մոտիվացիա է տալիս: Դա ինձ նույնպես մոտիվացնում է:»
Girlopolis-ի ստեղծման ամենամեծ խոչընդոտը, ըստ Անիի, տեղեկատվության բացակայությունն էր, թե ինչպես օրինական կերպով գրանցվել Հայաստանում որպես սոցիալական ձեռնարկություն։ «Մենք բոլորս ՏՏ մասնագետներ ենք,- ասաց նա,- և մենք չգիտեինք իրերի մարքեթինգային ասպեկտը»:
Girlopolis-ը պատահաբար հանդիպեց Social Impact Award-ին և Impact Hub Yerevan-ին: Երբ նրանք տեսան հայտարարությունը Facebook-ում, այն հետաքրքրություն առաջացրեց, և որքան ավելի էին փորփրում, այնքան նրանց հետաքրքրությունն ավելի էր մեծանում: Այն պահին, երբ նրանք նկատեցին, որ նախագիծը ներառում է մենթորություն՝ հասկացան, որ դա հնարավորություն է, որը չէին կարող բաց թողնել:
Social Impact Award 2021-ին մասնակցելը, այնուամենայնիվ, նրանց հնարավորություն տվեց սովորելու ոչ միայն մարքեթինգի հիմունքներ, այլև շատ ավելին: «Երբ նոր ստարտափ ունես, խորհրդատվություն ստանալը հաճախ չափազանց թանկ է», – ասաց Սաթենիկ Միրզոյանը: «Աշխատաժողովները վարում էին իսկական մասնագետներ։ Ինչ հարցեր էլ ունենայինք, նրանք կարող էին տալ մեզ անհրաժեշտ պատասխանները»:
Social Impact Award-ը նաև օգնեց նրանց ընդլայնել իրենց ծանոթությունների ցանցը: Փաստացի, նրանք կարողացան անցկացնել իրենց առաջին օֆլայն հաքաթոնը Impact Hub Yerevan-ի տարածքում: «Արդեն 2 հաքաթոն ենք անցկացրել՝ մեկը առցանց, մյուսը՝ օֆլայն»,- հուզված ասաց Անին, «Երկրորդին հայտ է ներկայացրել 350 հոգի, բայց մենք մանրակրկիտ ընտրություն ենք կատարել և մասնակից ընտրել 30 հոգու, որոնք բաժանվել են 6 թիմի»։
Հաքաթոնը կայացել է 3 օրվա ընթացքում։ Այս ընթացքում ձևավորվում են 6 թիմեր, որոնք հիմնականում կազմված են 1 մենեջերից, 1 ծրագրավորողից, 1 գրաֆիկ դիզայներից և 1 մարքեթոլոգից: Կազմավորումից հետո թիմերը պետք է ընտրեն իրենց առաջատարին և անցնեն թիմ կառուցելու վարժությունների: Առաջին օրը թիմերին առաջարկվում է կոնկրետ խնդրի լուծում մշակել:
Նրանց տրված է երեք օր այս առաջադրանքը կատարելու համար: Կա 2 հյուր բանախոս, ովքեր հրավիրված են ելույթ ունենալու հաքաթոնին: Մեկը դասախոս է, ով նրանց դասավանդում է որևէ առարկա, օրինակ՝ «Ինչպես կառուցել հաջողակ ստարտափ» կամ «Մարքեթինգի ներածություն», մինչդեռ մյուս բանախոսը մոտիվացնող/ոգեշնչող մարդ է: Այսինքն, մեկը, ով արդեն գերազանցել է այս ոլորտում և կարող է ոգեշնչել մասնակիցներին ավելի խորը սուզվելու թեմայի մեջ:
Սկզբում թիրախային լսարանը համալսարանի ուսանողներն էին, սակայն որոշ հետազոտություններից հետո Girlopolis-ի թիմը սկսեց կարծիքներ հավաքել, որ շատերը հետաքրքրված էին հարթակով, բայց չգիտեին, թե որտեղից սկսել: Հենց այդ ժամանակ Girlopolis- ի թիմը հասկացավ, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել իրենց լսարանը՝ մինչև ավագ դպրոցի աշակերտները, քանի որ նրանք հենց նոր էին սկսելու իրենց ճանապարհը դեպի բարձրագույն կրթություն:
«Այնուհետև մենք որոշեցինք էլ ավելի ընդլայնել շրջանակը,- բացատրեց Սաթենիկը,- քանի որ մի կին կար, ով 32 տարեկան էր և ցանկանում էր փոխել իր աշխատանքային ոլորտը: Մտածեցինք՝ ինչո՞ւ թույլ չտալ, որպեսզի ավելի բարձր տարիքային խումբն էլ մասնակցի»։ Եվ այսպես, Girlopolis-ը դարձավ հարթակ 14-ից 35 տարեկան աղջիկների և կանանց համար:
Նրանք մեծ նպատակներ ունեն՝ թե՛ կարճաժամկետ, թե՛ երկարաժամկետ։ «Շուտով նշելու ենք մեր 1-ամյակը, և ցանկանում ենք դա անել մեծ մասշտաբով»,- բացահայտեց Անին։ «Մենք ցանկանում ենք կազմակերպել ևս 2 հաքաթոն։ Իրականում, մենք նպատակներ ունենք, որպեսզի մեր հաքաթոնները լինեն իրենց բնույթով ավելի շարունակական»:
Նրանք ոգեշնչված են ԱՄՆ-ից, որտեղ հաքաթոններ են անցկացվում ամիսը մեկ անգամ։ Նրանք նպատակ ունեն ամեն տարի ավելացնել իրենց կողմից կազմակերպվող հաքաթոնների թիվը: Եվ արդեն Girlopolis-ը մեծ աղմուկ է բարձրացնում:
«Հիմա հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ ուսանողուհիների շրջանում զանգի պես է հնչում Գիրլոպոլիս անունը»,- հպարտությամբ ասաց Սաթենիկը։ «Եվ այդ ընթացքում մենք կարողացանք ավելի մեծացնել մեր ապրանքանիշի մասին տեղեկացվածությունը»:
Այնքան, որ ըստ Անիի, շատ տարբեր մրցակիցներ են սողոսկում: «Կարծում եմ՝ սա նշանակում է, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք»,- ծիծաղեց նա: «Նրանք հետևում են մեզ և փորձում են հասկանալ, թե որն է եղել մեր ճամփորդությունը, ինչ դրամաշնորհների ենք դիմել, ինչպես ենք վարում մեր հաքաթոնները, որպեսզի նրանք կարողանան կրկնօրինակել մեզ»:
Բայց Girlopolis-ն այստեղ է մնալու համար, և արդեն պլաններ ունի իրենց համայնքի համար առաջիկա երկու տարում: «Մենք պատկերացնում ենք, որ երկու տարի հետո մեր համայնքը կդառնա ՏՏ և բիզնես ոլորտում կանանց շրջանում ամենամեծերից մեկը ամբողջ Հայաստանում»։
Իրականում նրանց տեսակետներն էլ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քանի որ Girlopolis-ի ամբողջ հայեցակարգն այն է, որ այն քաղաք է, և յուրաքանչյուր մասնակից քաղաքացի է: «Մենք ցանկանում ենք այն դարձնել միջազգային: Մեր ապրանքանիշի յուրաքանչյուր դետալ շատ ուշադիր է մտածված»,- պարզաբանեց Անին։ «Օրինակ, մեր կրծքանշանների վրա գրված չէ «մասնակից», ավելի շուտ՝ քաղաքացի, քանի որ մեր հաքաթոնին մասնակցելուց հետո դառնում են քաղաքացի, և մենք նրանց չենք մոռանում»:
Girlopolis “քաղաքի” յուրաքանչյուր անդամ հաքաթոնին մասնակցելուց հետո ստանում է ID քարտ։ Հետո նրանք բոլորը դառնում են առցանց համայնքի մի մասը: «Մենք ցանկանում ենք ընդլայնվել միջազգայնորեն և ստեղծել աղջիկների և կանանց համաշխարհային քաղաք»:
Մենք ուրախ ենք, որ կարևոր դերակատարում ենք ունեցել աջակցելով այս պայծառ ու խանդավառ երիտասարդ կանանց իրենց նպատակներին հասնելու ճանապարհին:

This year the Social Impact Award falls under the scope of the Collaborate for Impact program, financed by the European Union and implemented by EVPA in partnership with Impact Hub Yerevan in Armenia! This year Armenia had 9 SIA finalists who competed for the prize of EUR 1,500.
All participants also competed for the prestige that comes with the Community Vote. Each of them posted a video pitch that lasted about one and a half minutes, revealing their idea to the world, and those who collected the highest number of votes won! This year, the Girlopolis team won the Community Vote from Armenia and a prize of a 6-month membership to Impact Hub Yerevan.
The Girlopolis team, composed of Founder Ani Petrosyan, and Board Member Lusine Torosyan, wanted to tackle SDG 5 (achieve gender equality and empower all women and girls), with their idea. With Girlopolis, they were specifically targeting the spheres of business and IT, hoping to level the playing field for women there. So what is Girlopolis? At a glance it is a hackathon for girls, encouraging their ideas and providing them with additional skills to apply in the business and IT spheres.
Upon a closer look, however, there’s more to it than just that. “We wanted to create a community of girls who support each other,” founder Ani Petrosyan said in a candid interview. “When one person sees how the other one succeeds, it gives them motivation. It motivates me too!”
According to Ani, the biggest hurdle for establishing Girlopolis was the lack of information on how to legally register in Armenia as a social enterprise. “We are all IT professionals,” she said, “and we didn’t know the marketing aspect of things.”
Girlopolis stumbled upon the Social Impact Award and Impact Hub Yerevan completely by chance. When they saw the announcement on Facebook, it sparked an interest, and the further they dug the deeper their interest grew. The moment they realized that the project included mentorship, they realized it was an opportunity that they couldn’t miss.
Participating in the Social Impact Award 2021, however, gave them a chance to learn, not only about marketing but so much more. “When you have a new startup and getting a consultation is often too expensive,” said Satenik Mirzoyan. “The workshops were led by true professionals. Whatever questions we had they were able to give us the answers we needed.”
The Social Impact Award also aided them in expanding their network. In fact, they were able to host their very first offline hackathon in the Impact Hub Yerevan space! “We already hosted 2 hackathons, one online one offline,” Ani said with excitement in her voice, “The second one had 350 applicants, but we went through a rigorous selection process and picked out 30 individuals that we split up into 6 teams.”
The hackathon took place over the course of 3 days. During this time the 6 teams are formed, generally made up of 1 manager, 1 programmer, 1 graphic designer, and 1 marketer. Once formed, the teams have to select their leader and undergo team-building exercises. On the first day, the teams are asked to create a solution to a specific problem.
The 3 days go beyond just giving them a task and letting them work on it. In fact, there are 2 guest speakers who are invited to the hackathon. One is a kind of lecturer who teaches them some kind of subject, for example, “How to Build a Unicorn,” or “Intro to Marketing,” while the other speaker is a motivational/inspirational one. That is to say, someone who is already successful in the sphere and who can inspire the participants to dive deeper into that realm.
Initially, the target audience was university students, but after some research, the Girlopolis team began collecting feedback that many were interested in the field but didn’t know where to begin. That’s when the Girlopolis team realized that they needed to expand their audience to high school students, as they were just about to start their journey on the path towards higher education.
“Then we decided to widen the range even more,” explained Satenik, “because there was a woman who was 32 years old and interested in changing her field. We thought, why not allow for older people to participate as well?” And so, Girlopolis became a space for girls and women aged between 14 and 35 years old!
They have big goals, both short and long-term. “We are going to celebrate our 1 year anniversary soon, and we want to do it in a big way,” revealed Ani. “We want to organize at least 2 more hackathons. In fact, we have goals to make our hackathons to be more consistent in nature.”
They are inspired by the United States, where hackathons are held once a month. They have their sights set on increasing the number of hackathons they organize each year. And already Girlopolis is making a buzz!
“We can now proudly say that among female students the name Girlopolis rings a bell,” said Satenik proudly, “and during this time, we were able to spread awareness about our brand even more.”
So much so that according to Ani, there are many different competitors creeping up. “I think this means that we are on the right path,” she laughed. “They follow us and try to understand what our journey has been, what kind of grants we’ve applied to, how we conduct our hackathons so that they can copy us.”
But Girlopolis is here to stay, and already have plans for their community in the next two years. “We imagine that in two years our community will grow to be one of the largest ones among women in the IT and Business field in all of Armenia.”
In fact, their sights are set on even higher heights, as the whole concept of Girlopolis is that it is a city, and each participant is a citizen. “We want to make it international. Every detail of our brand has been thought out very intentionally,” explained Ani. “For example, our badges don’t say ‘participant’ on it, rather ‘citizen,’ because once they participate in our hackathon they become a citizen and we don’t forget them.”
Each Girlopolis citizen gets an ID card after participating in the hackathon. They then all become a part of the online community. “Down the line, we want to spread out internationally and create a global city of girls and women!”
We are happy to have played our part in supporting these bright and enthusiastic young women on their journey in accomplishing their goals!