Հայաստանում Առաջին Ներդրումային Ֆոնդը Հանուն Սոցիալական Ազդեցության․ VIA Fund
Հայաստանում, ինչպես աշխարհի շատ երկրներում, սոցիալական ձեռներեցները պայքարում են իրենց համայնքներում իրական ազդեցություն թողնելու համար: Չնայած այսքան նորարար գաղափարներին և փոփոխություն մտցնելու նման ձգտմանը, միշտ թվում է՝ անհրաժեշտ ֆինանսավորման պակաս կա այս զարմանալի նախագծերը կյանքի կոչելու համար: Հենց այս խնդիրներն էլ հիմք դարձան VIA ֆոնդի գաղափարի ստեղծման համար։
Հայաստանում, ինչպես աշխարհի շատ երկրներում, սոցիալական ձեռներեցները պայքարում են իրենց համայնքներում իրական ազդեցություն թողնելու համար: Չնայած այսքան նորարար գաղափարներին և փոփոխություն մտցնելու նման ձգտմանը, միշտ թվում է՝ անհրաժեշտ ֆինանսավորման պակաս կա այս զարմանալի նախագծերը կյանքի կոչելու համար:
Հենց այս խնդիրներն էլ հիմք դարձան VIA ֆոնդի գաղափարի ստեղծման համար։
VIA Launch 2
VIA ֆոնդն իր տեսակի մեջ առաջին սոցիալական ազդեցության ներդրումային հիմնադրամն է Հայաստանում, որը հատուկ նախագծված է սոցիալական ձեռներեցությանն աջակցելու և զարգացնելու նպատակով: Իմփաքթ Հաբ Երևանն այն ստեղծել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին՝ «Համագործակցություն հանուն սոցիալական ազդեցության» տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակում, որն Արևելյան գործընկերության երկրներում իրականացնում է Եվրոպական վենչուրային մարդասիրության ասոցիացիան՝ Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ։
VIA ֆոնդի նպատակն է խթանել ներդրումային հոսքերը սոցիալական ձեռնարկությունների ոլորտում և դառնալ կապող օղակ սոցիալական ձեռնարկությունների և ներդրողների միջև։  Տրամադրելով համակցված վարկեր և դրամաշնորհներ՝ ֆոնդը ձգտում է աջակցել սոցիալական ձեռնարկություններին իրենց նպատակներին հասնելու և սոցիալական ազդեցության մեծացման ճանապարհին:
VIA Launch 3
Ֆոնդն արդեն ստացել է 300․000 եվրոյի առաջին ներդրումը Եվրոպական միությունից։ Եվս 1,2 մլն եվրո կպահանջվի ֆոնդի առաջին 5-ամյա նպատակի իրականացման համար։
Հիմնադրամի առաջին ներդրողների և աջակիցների՝ C-QUADRAT Ampega Asset Management Armenia ՍՊԸ-ի, The Whitt Family Foundation-ի և DONOS Conseil-ի շնորհիվ, հիմնադրամն արդեն ունի 380․000 եվրո:
Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում հիմնադրամը կտրամադրի անտոկոս վարկեր և ֆինանսավորում դրամաշնորհների համակցմամբ, իսկ երրորդ տարվանից անցում կկատարվի ավելի ավանդական ներդրումային գործիքակազմի։
VIA Launch Gevorg Poghosyan
«Հայաստանի սոցիալական ձեռներեցության էկոհամակարգն ավելի շատ բիզնեսին ուղղված ֆինանսավորման կարիք ունի: VIA ֆոնդը մեր առաջին քայլն է այդ ուղղությամբ»,- ասում է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գեւորգ Պողոսյանը:
VIA ֆոնդը կաջակցի սոցիալական ձեռնարկություններին իրենց նպատակներին հասնելու և սոցիալական ազդեցության մեծացման գործում՝ միջազգային ներդրումային փորձը բերելով Հայաստանի սոցիալական ձեռներեցության էկոհամակարգ:
Նրանք կկարողանան աճել, ավելացնել արտադրությունը, գրավել նոր շուկաներ, բարելավել իրենց աշխատակիցների կյանքը և շատ ավելին: Ընդլայնելով իրենց գործունեությունը և գրավելով ավելի շատ հաճախորդների՝ բազմաթիվ սոցիալական ձեռնարկություններ կկարողանան հասնել ֆինանսական կայունության, որն այդքան անհրաժեշտ է իրենց համայնքներում իրական ազդեցություն ունենալու համար։
Քանի որ VIA ֆոնդը շարունակում է աճել, այն նպատակ ունի հույսի փարոս դառնալ սոցիալական ձեռներեցների համար ողջ Հայաստանում՝ ապահովելով հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ռեսուրսներով և աջակցությամբ: Սա իր հերթին կնպաստի երկրում սոցիալական ազդեցության ներդրման մշակույթի ձևավորմանը։
VIA ֆոնդի նպատակն է ցույց տալ փայլուն օրինակներ, թե ինչպես փոքր գաղափարը կարող է մեծ փոփոխություն մտցնել աշխարհում, եթե ստանա ճիշտ աջակցություն և ֆինանսավորում: Այն ձգտում է ապացուցել աշխարհին, որ ներդրումներ կատարելով սոցիալական ձեռներեցների մեջ, մենք ներդրումներ ենք կատարում բոլորիս համար ավելի լավ ապագայի համար:

In Armenia, much like many countries across the globe, social entrepreneurs struggle to make a real impact in their communities. Despite so many innovative ideas and such passion for making a difference, there always seems to be a lack of the necessary funding to bring these amazing projects to life.
It was with this problem in mind that the idea of the VIA Fund was born.
The VIA Fund is the first social impact investment fund of its kind in Armenia, specifically designed to support and develop social entrepreneurship. It was established on December 14, 2022, by Impact Hub Yerevan, within the framework of the “Collaborate for Impact” regional project, implemented by the European Venture Philanthropy Association (EVPA) in Eastern Partnership countries with funding from the European Union.
The VIA Fund sets out to stimulate investment flows in the social enterprise sector, and to act as a link between social enterprises and investors. By providing a combination of loans and grants, the fund aims to support social enterprises in achieving their goals and increasing their social impact.
The fund has already received the first investment of 300,000 EUR from the European Union, and another 1.2 million EUR will be needed to implement the first 5-year Fund’s goal.
Thanks to the fund’s first investors and supporters, C-QUADRAT Ampega Asset Management Armenia LLC, The Whitt Family Foundation, and DONOS Conseil, the fund already has 380,000 EUR!
Over the next two years, the fund will provide interest-free loans and financing with a combination of grants, and starting from the third year, the transition to a more traditional investment toolkit will take place.
“The social entrepreneurship ecosystem in Armenia needs more business-oriented financing. The VIA Fund is our first step in that direction,” said Gevorg Poghosyan, CEO of Impact Hub Yerevan.
The VIA Fund will support social enterprises in achieving their goals and increasing their social impact, bringing international investment experience to the Armenian social entrepreneurship ecosystem.
They will be able to grow, increase production, reach new markets, improve the lives of their employees and so much more. By expanding their operations and reaching more customers, so many social enterprises will be able to achieve the financial sustainability necessary for them to make a real impact on their communities.
As the VIA Fund continues to grow, it aims to become a beacon of hope for social entrepreneurs all over Armenia, providing them with the resources and support they need to succeed. This in turn will help to create a culture of social impact investment in the country.
The VIA Fund aims to produce brilliant examples of how a small idea, with the right support and funding, can make a big difference in the world. It strives to prove to the world that when we invest in social entrepreneurs, we invest in a better future for all of us.